Молодіжні проекти

Головним напрямком діяльності усіх учасників створення меморіально-освітнього комплексу «Родинна пам’ять» є робота з молоддю. Дослідження історії було частиною програми українсько-німецьких молодіжних зустрічей. Школярі з України та Німеччини спілкувалися з колишніми жертвами нацизму, записували з ними інтерв’ю. Тричі німецькі друзі відвідали Кролевець – місто, де жив Іван Дудар. У 2007 р. вони вперше побували у Шостці. Постійним партнером у роботі Центру вивчення історії порохового заводу в Лібенау (Dokumentationsstelle Pulverfabrik Liebenau e.V) виступав Український національний фонд «Взаєморозуміння і примирення» (з 2008 р. – «Міжнародний фонд «Взаєморозуміння і толерантність»). За цей час вдалося зібрати багато цінного історичного матеріалу про мешканців Шостки, Івота, Ображіївки, які примусово працювали на пороховому заводі в Лібенау.

У 2013-2014 рр. в Шостці та Лібенау проходив спільний україно-німецький проект «Молодь фотографує історію». Учні Шосткинської гімназії досліджували біографії колишніх примусових робітників, своїх земляків Степана Садового і Пелагеї Чубун, активно спілкувалися зі свідками та їх рідними, фотографували історичні місця, пов’язані з їх життям. Потім вони відвідали Лібенау (Liebenau), побували на території порохового заводу фірми «Айбіа». Завершився проект пересувною виставкою, яка і зараз демонструється в гімназії.

У травні 2016 року в Лібенау  відбулася зустріч молоді з України, Польщі, Білорусі та Німеччини з 90-річним Карлом Паюком, колишнім українським ув’язненим виправно-трудового табору Лібенау, концтаборів Ноєнгамме, Дрютте і Берген-Бельзен.

Від 2019 року триває міжнародний мистецький проект “Я БАЖАЮ ОТРИМАТИ ПОВНУ КАРТИНУ”. У цьому проекті 13 молодих митців з України, Німеччини, Білорусі – учнів мистецьких навчальних закладів – знайомилися з історією примусової праці, відвідували меморіальні місця і створювали спільні твори мистецтва.