5 років Меморіально-освітньому комплексу “Родинна пам’ять”

15 жовтня 2020 року біля меморіально-освітнього комплексу “Родинна пам’ять” відбувся урочистий захід з нагоди 5-річчя його відкриття.
На урочистий захід зібралися науковці, музейники та краєзнавці та фахівці причетні до створення комплексу «Родинна пам’ять», представники громадських об’єднань, місцевої влади та засобів масової інформації.
В експозиції комплексу була представлена вітрина з новими виданнями та публікаціями місцевих краєзнавців, а також новий уніальний експонат – вишитий рушник-божник 1930-х років, колишньої остарбатерки Ганни Семенівни Ткач, який вона передала 2 тижні тому на постійне зберігання до музею.
На мітингу виступила Любов Даниленко, та син остарбайтера Івана Дударя Петро Іванович Дударь, які згадали про історію створення Меморіально-освітнього комплексу «Родинна пам’ять».
Про архітектурно-художнє рішення проекту «Родинна пам’ять» розповів Народний художник України Анатолій Васильович Гайдамака.
Краєзнавець Сергій Шишков подякував за співпрацю по створенню Меморіально-освітнього комплексу та передав С.н.с. «Інституту Історії України НАН У» Тетяні Пастушенко примірники двох нових видань своїх досліджень.
с.н.с. Шосткинського краєзнавчого музею та член спілки «Документаційний центр історії порохового заводу Лібенау» Микола Кокшайкін передав вітання німецького партнера Мартіна Гузе та розповів про спільні молодіжні проекти та результати співпраці з істориком Сергієм Вербицьким у пошуковій роботі імен остарбайтерів, військовополонених, в’язнів концтаборів та репресованих земляків з міста Шостки та сіл шосткинського району.
Викладач Ольга Капирсака розповіла про роботу учнів ДНЗ «Шосткинський центр професійно-технічної освіти» з пошуку земляків жертв тоталітарних режимів .
Представники Дорадчої ради при міському голові м. Шостки доповіли про результати своєї пошукової роботи.
Від вдячних нащадків Ніна Школьна подякувала всім за роботу по збереженню пам’яті.
Керучий справами виконкому Олена Кравченко побажала подальших успіхів у науковій роботі Меморіально-освітнього комплексу «Родинна пам’ять» та подарувала для цього ноутбук.
– Від громади міста Шостка, присутні на заході поклали квіти до братської могили загиблих у 1941-43рр. шосткинців.
Головна ідея створення цього комплексу – показати долю цивільного населення України у роки Другої світової війни, розказати про життя людей, які не воювали на фронтах але постраждали та загинули не зі зброєю в руках.
Цей Меморіально-освітній комплекс присвячений пам’яті жертв каральних акцій проти мирного населення та Голокосту на окупованих територіях, людям угнаним на примусову працю до Німеччини, військовополоненим та в’язням нацистських концтаборів, а також ресоціалізації репатріантів у радянському повоєнному суспільстві.
Тут уперше в Україні, на новому науковому рівні висвітлюються маловідомі історичні події, пов’язані з регіоном міста Шостка, та «надається слово» групам населення, які до цього часу перебували в тіні уваги суспільства та лише в останні роки були включені до державної політики пам’яті.
Ідея створення в Україні музею, присвяченого цивільним жертвам Другої світової війни, як своєрідного центру для спілкування представників різних поколінь та міжнародних зустрічей, виникла при зустрічі німецького вчителя та засновника спілки «Документаційний центр історії порохового заводу Лібенау» Мартіна Гузе та колишнього ОSTарбайтера літнього художника Кролевецької ткацької фабрики Івана Дударя. Їх дружба та щира віра в те, що вивчення трагічного минулого допомагає будувати спільне майбутнє, об’єднала багатьох людей в Україні та Німеччині, які за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє» довели справу створення Меморіально-освітнього комплексу «Родинна пам’ять» до успішного завершення.
– За 5 років комплекс прийняв декілька тисяч відвідувачів: мешканців Шостки та шосткинського району, інших міст Сумської та Чернігівської областей, Харкова, Києва, Винниці та Львова, закордонних гостей з Німеччини, США та Канади.
Цього року створено 3D-тур та двомовний електронний сайт Меморіально-освітнього комплексу «Родинна пам’ять», відвідати який тепер можна з будь-якого місця на планеті.