Закінчення війни. Визволення. Довга дорога додому

Експозиція, присвячена завершальному етапу війни в Європі, композиційно складається із двох частин. Колаж із фотографій зруйнованих європейських міст передає атмосферу спустошення і втрат, які залишила після себе війна. Документи, плакати, фотографії розповідають про організацію повернення (репатріацію) колишніх в’язнів концтаборів, примусових робітників та військовополонених до СРСР та їх повоєнне облаштування на батьківщині. Інсталяція «Дорога додому» має вигляд урочисто прикрашеного залізничного потягу, який символізує очікування та радість повернення додому. Окрема частина залу присвячена подіям перших повоєнних років у Шостці. В експозиції представлені фотографії міста у перші дні після приходу Червоної армії, повернення з евакуації робітників на підприємства, сторінки районної газети «Зоря» про налагодження мирного життя.

Закінчення війни принесло колишнім остарбайтерам визволення з німецької неволі, але не особисту свободу. Після закінчення бойових дій більшість репатріантів деякий час перебували в таборах переміщених осіб. Для повернення на батьківщину вони мусили пройти спочатку перевірку в органах НКВС-НКДБ у спеціальних збірних і фільтраційних таборах на кордоні СРСР, а потім пройти реєстрацію та ще одну перевірку в місцевих органах міліції.

Дейкало Анастасія Олексіївна:

Як звільнили нас, то дали нам умови дуже добрі. І проводжали, кидали на машину і консерви.. А до росіян як приїхали, то перлову крупу наварили… Кричать наші солдати: «Простітутки!» Я так плакала! Думаю, господи, я духом цього не знаю, а треба отримувати.. [Затуляє лице руками від тих спогадів].  Та хіба ж ми добровільно туди їхали?!  Насильно. Перенести прийшлось всякого [сльози на очах]. 

А додому вже приїхала з Німеччини, так тут на роботу нікуди не приймають. Ну поробила я в колгоспі років чотири. І не записували нас в колгосп, а робили так.