Шосткинці на примусовій праці в нацистській Німеччині

Художній образ експозиції, яка розповідає про місця та умови примусової праці шосткинців у Третьому райху, створений на основі фотографій таборів та виробничих приміщень. Життя у тісних дерев’яних бараках і тяжка щоденна праця на заводі чи фабриці на багато воєнних років стали буднями для 14 мільйонів іноземців, яких привезли до Німеччини. Жителі України, незалежно від того, поїхали вони в Райх добровільно, чи примусово, перебували в однаковому соціальному й правовому статусі, а точніше, у безправному становищі. Нацистські чиновники називали їх остарбайтери (нім. східні робітники). Вони мали найгірші умови проживання, найменші норми харчування, але працювали на фізично важких виробництвах. Більшість шосткинців потрапила працювати на військові підприємства в міста Магдебург, Косвіг, Гюзен, Саарбрюкен. В експозиції представлено матеріали 40 колишніх остарбайтерів, в’язнів концтаборів та військовополонених із Шостки та району.

Остарбайтерів утримували в спеціальних таборах під суворою охороною. На виробництві їх ізолювали від німців і решти іноземних робітників, виплачували зарплату, що становила половину, а то й третину зарплати німецького робітника. Норми харчування остарбайтерів були найнижчими серед усіх інших категорій іноземних робітників у Райху. Зате покарання були дуже суворими: від тілесних покарань до відправки на декілька тижнів у штрафний чи концентраційний табір.

Упродовж війни законодавство щодо східних робітників змінювалося, однак до кінця війни східні робітники залишались найбільш безправною і гнобленою категорією іноземців у Третьому Райху. Шанси на виживання залежали від того, куди робітник потрапляв: на державне підприємство, чи до сільського господаря, де було легше прохарчуватися. Третина остарбайтерів працювали у сільському господарстві, 45% – у промисловості. За статево-віковим складом серед східних робітників був найбільший відсоток жінок (51 %) і найбільша кількість неповнолітніх (майже 41% серед чоловіків і 60% серед жінок).

Серед остарбайтерів спостерігався найбільший відсоток травматизму та смертності від інфекційних хвороб та виснаження. Найбільше людей помирало від туберкульозу, серцево-судинної нестачі, сухот, виробничих травм і тифу.