Діяльність нацистських репресивних органів

«Усі боялись чужих солдатів. Та фронт перемістився далі, і солдати пішли. Але боятися треба було не їх. На зміну з’явились загони СС» (З інтерв’ю Івана Дударя, 2002 р.)

Охорону тилових районів Вермахту здійснювали спеціальні підрозділи. У жовтні 1941 р. у район Шостки прибула 1-ша моторизована бригада СС (див. Звіт про діяльність 1-ї мотобригади СС за листопад 1941 ). На початку грудня 1941 р. сюди прибули частини 105-ї Угорської королівської дивізії. Улітку 1942 р. територія Шосткинщини відійшла під контроль частин таємної польової поліції (нім. Geheime Feldpolizei, скор. GFP/ ГПФ) (Див. Звіт ГФП _за серпень 1942 , Додаток до звіту про діяльність ГФП за липень 1942 року). В експозиції представлені різні звітні документи цих військових частин, а також карта 1-ї групи ГПФ, де позначено розташування штабу у Шостці і робочі групи в Ямполі та Журавці (зараз м. Дружба). Завданням цих каральних підрозділів була «зачистка» тилових районів німецької армії від «неблагонадійних елементів», до яких відносили колишніх радянських керівників, діячів комуністичної партії, євреїв, учасників підпільних і диверсійних груп, оточенців тощо.

Після перших арештів та розстрілів, які провела 1-ша мобільна мотобригада СС і пішла далі за фронтовими підрозділами Вермахту, місцева поліція взяла на облік у Шостці та по селах вцілілих євреїв, а також радянських активістів. В експозиції представлений список колишніх комуністів, які працюють на підприємствах окупованої Шостки, за підписом бургомістра та завідувача кадрами міської управи Шостки. У списку за номером «29» значиться Филимон Киричок, робітник заводу №9, батько Марії Киричок (після одруження Пищик), яка була депортована на роботу до Німеччини у серпні 1942 р. (див. інтерв’ю з нею у розділі «Архів»)

Така реєстрація «неблагонадійних» створила необхідні умови для їх швидкого знищення у наступні місяці. Узимку 1942 р. на території кінофабрики № 6 були розстріляні євреї із Шостки та околиць. Упродовж липня 1942 р. зондеркоманда поліції безпеки та СД провела «чистку» на півночі Сумської області. «Після попередньої підготовки в районі Шостка, Ямпіль, Середина Буда і Хільчичі 16.07. була проведена перевірка населення. Було здійснено 658 арештів, з яких 215 осіб розстріляли» (див. Донесення поліції безпеки та СД про діяльність зондеркоманди СД у північних районах Сумської області ). Саме ця зондеркоманда СД здійснила розстріли в Шостці 19 липня 1942 р., на території Хіміко-технологічного технікуму. Тут був розстріляний Филимон Киричок, а також серед багатьох інших Михайло Тарасенко (1910 р.н.) – начальник електроцеху Пирогівського лісопильного заводу. Улітку 1942 р. був арештований і доставлений у Шостку. 19 липня 1942 р. розстріляний у дворі Шосткинського хіміко-технологічного технікуму.