Collectivization and Famine 1932-1933

Завданням цього блоку документів є запропонувати використовувати на уроках в школі матеріал з історії Шостки для ілюстрації загальноукраїнських процесів та подій. Газета «Зоря» зберігається у газетному відділі Центральної наукової бібліотеки НАН України імені Вернадського.

Статті Шостинської районної газети «Зоря» за 1932-1933 рр. показують основні етапи та методи, якими змушували селян вступати у колгоспи, як опиралися колективізації у різних селах Шосткинського району. Ці матеріали допоможуть навчити учнів критично аналізувати інформацію, опубліковану у відкритих джерелах.

Газета за 18.06.1932, матеріал у статті «Ліквідувати недозволене відставання у сівбі конопель» показує, що у Шосткинському районі більшість селян вели одноосібне господарство і не вступили до колгоспів. Судячи з плану посівів конопель, лише третина господарств перебувала у складі колгоспів.

Газета за 22.10.1932 на першій сторінці матеріал про заготівлю хліба в індивідуальних господарствах і зведення про здачу зерна по селах району. Найбільше  «опиралися» хлібоздачі села Івот, Ображіївка, Клишки, Пирогівка. Поряд статті, де небажання селян задурно віддавати хліб  державі пояснюється діяльністю куркулів.

Газета за 11.11.1932, передова стаття про те, що куркулі ховають хліб.

Газета за 15.11.1932, в якій повідомляється про перші судові процеси в селах за нездачу хліба «Куркулів покарано». У трьох селян села Прокопівка було конфісковане майно.

Газета за 24.11.1932 підбірка матеріалів під лозунгом: «Всю силу революційної законності проти зривників хлібозаготівлі!» Подана інформація про засудження колишніх куркулів на 10 років позбавлення волі, про конфіскацію майну за відмову здавати хліб, про бойкот райпотребспілки сіл Івот, Ображіївка та інших, які не виконали плану хлібоздачі. Фактично у села припинили постачати промислові товари та продукція першої необхідності, яка не вирощується в селі – сіль, гас, олія, ліки тощо.

Газета за 6.12.1932 інформація про виїзну сесію Чернігівського облсуду на Шостенщині. Було засуджено семеро селян із села Грем’ячка на 10 років заслання, з конфіскацією всього майна.

Газета за 18.12.1932 публікація постанови Раднаркому УРСР і ЦК КП(б)У Про занесення на чорну дошку сіл, які злісно саботують хлібозаготівлі.

Газета за 09.04.1933 публікація Закону про обов’язкову здачу хліба державі.

Газета за 12.04.1933 стаття «Їх зненацька застукала весна» про те, що на заводі № не готові засівати 412 га городини. Це приклад голоду в країні і глибокого упадку сільського господарства, коли промислові підприємства повинні були займатися вирощенням городини у промислових масштабах.

Газета за 17.04.1933 передова стаття «Зростають і міцніють колгоспи району. Підготувати одноосібників стати колгоспниками». Поряд опублікована постанова Раднаркому і ЦК КП(б)У «Про тимчасові правила трудового розпорядку в колгоспах», які фактично запроваджують кріпостне право на селі: «жоден колгоспник не має права використовувати свій робочий час поза колгоспом»

Газета за 8.05. 1933 на першій сторінці публікація Закону про чистку партії.

Газета 27.07.1933 стаття «Ударники міста вирушають на жнива» свідчить про голод і відсутність засобів і стимулів у селян самостійно зібрати урожай.

Газета 23.12.1933 стаття, яка показує кінцеву мету всіх цих катаклізмів і насильства над селянами «Боріться за суцільно колективізований район».

Більшість фотографій містять повну сторінку газети, що дає змогу вивчити її зміст більш детально, ознайомитися із публікаціями на інші теми.

У цьому розділі також представлений один «таємний» документ із Галузевого державного архіву Служби безпеки України, який показує масштаби соціальної катастрофи в Україні й, одночасно, засоби протесту і боротьби селян проти конфіскації хліба і закріпачення у колгоспах. Це «Довідка про масові виїзди населення із сіл України та оперативні заходи, щоб зашкодити цьому». У ній зокрема повідомляється, що від грудня 1932 року до початку лютого 1933 року із сіл виїхало майже 95 тис. селян, переважно працездатного населення. Фіксуються випадки у селах Харківської і Дніпропетровської області, коли у міста виїхали всі працездатні чоловіки.