Humanitarian restitutions of German government to former Nazi victims

УКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ФОНД  «ВЗАЄМОРОЗУМІННЯ І ПРИМИРЕННЯ»

Інформаційне повідомлення

У 2007 році в  Україні завершується виплата жертвам нацизму за рахунок коштів Німецького федерального фонду “Пам’ять, відповідальність і майбутнє”, що є наслідок  дворічних складних переговорів делегацій країн Центральної і Східної Європи з німецькою стороною стосовно відшкодувань за використання в роки  другої світової війни невільницької праці. Винищення  цивільного населення окупованих країн  рабською працею – один з ганебних проявів націонал-соціалізму. З України в роки було вивезено 2,4 млн. громадян, з яких отримують сьогоднішню виплату трохи більше 500 тисяч. Значна кількість загинула в роки війни  в концтаборах, від псевдомедичних  експериментів, від  невільницької праці. Інші не дожили до початку переговорів – смертність серед цієї категорії населення з зрозумілих причин  в кілька разів вища, ніж  в аналогічних вікових категоріях.

Питання  виплат жертвам рабської і примусової праці націонал-соціалізму за рахунок коштів німецької сторони регулюються Законом ФРН “Про створення Федерального фонду “Пам’ять, відповідальність і майбутнє”, який набув чинності  12 серпня 2000 р.

В Україну перші кошти для  виплат  надійшли 27.07.2001 р.

Зазначеним законом передбачено виділення коштів УНФ «Взаєморозуміння і примирення» для здійснення  виплат громадянам України і Республіки Молдова, які в роки другої світової війни постраждали від націонал-соціалістських переслідувань, а також громадянам країн Закавказзя і Центральної Азії – колишніх Республік Радянського Союзу, які в роки другої світової війни постраждали від націонал-соціалістських переслідувань на тимчасово окупованій території України і Республіки Молдова, – в загальній сумі 1 млрд. 724 млн. німецьких марок.

За встановленою процедурою виплат передбачено, що кошти в Україну надходять після перевірки і затвердження німецькою стороною списків претендентів – жертв нацистських переслідувань, за цільовим призначенням і під конкретних осіб. Цільове використання коштів  контролюється також  німецькою стороною.

Для організації роботи на місцях функціонують 23 обласних і 2 регіональних (Київське і Кримське) відділення УНФ “Взаєморозуміння і примирення”, які  працюють за участю представників громадськості і підтримкою місцевих органів влади.

*  *  *

Законом ФРН про виплати передбачено здійснення виплат двома частинами: спочатку усім 65% призначеної кожному одержувачу суми, а потім -35%.

Перший етап виплат (65%) УНФ “Взаєморозуміння і примирення” завершив, як і планувалося, 17 листопада 2003 року. 65% виплати одержали  472 699 жертв нацизму  на загальну суму 559 052 466 євро.

Процедура здійснення виплати 35% така ж, як і при виплаті першої частини: Український фонд складає списки претендентів на виплату, передає їх – відповідно до затвердженого графіка – німецькій стороні на перевірку і затвердження, після чого кошти з Німеччини перераховуються в Україну персонально на кожного затвердженого одержувача.

Перший список другого етапу (35%) було направлено в Німеччину 16.02.04р. Кошти для нього надійшли в Україну у травні 2004р.

Категоріям, які одержують найменшу суму: колишнім  примусовим працівникам сільського господарства, сфери соціальних послуг та дітям, – за рішенням Спостережної ради УНФ “Взаєморозуміння і примирення”, при виплаті 35% до визначеної суми  здійснена доплата.

Останній циркулярний список жертв нацизму – згідно з затвердженим німецькою стороною графіком –  направлено до Німеччини 18 квітні 2005 року.

Другу частину виплати (35%)  – станом на 13.04.05р. – вже одержали 369 025 жертв нацизму на загальну суму 267 104 376  євро.

Німецький закон, встановив коло так званих особливих правонаступників, які за померлу  жертву нацизму мають право на одержання виплат  рівними частинами: в першу чергу   чоловік/дружина  і  діти;  – при  їх  відсутності   – онуки. Якщо й таких нема – брати та сестри жертви.

При відсутності зазначених правонаступників право на подання заяви мають особи, визначені спадкоємцями  за  заповітом.

Той же німецький закон вимагає від правонаступників особи, яка одержала 65% призначеної суми і померла,  звернення за виплатою до Українського фонду  протягом  6 місяців з дня смерті жертви нацизму.

При недотриманні вказаного терміну правонаступники однозначно і безповоротно втрачають своє право на 35%. Німці  жорстко дотримуються цієї вимоги. На жаль, є випадки відмови  правонаступникам у праві на виплату через звернення  після 6 місяців з дня смерті жертви нацизму – німецькою стороною пояснення та об‘єктивні обставини не враховуються.

Усі необхідні документи оформляються в обласному відділенні Фонду за останнім місцем проживання претендента на виплату.

Правонаступники, оформляючи документи, не повинні забувати повідомити інших родичів, які також мають право на виплату.  В разі приховування існування інших правонаступників, ті мають право в судовому порядку  одержати належну їм частину коштів.

Усі перелічені в заяві одного з правонаступників родичі повинні подати в обласне відділення УНФ заяви з необхідними документами. Якщо хтось з правонаступників не має можливості подати заяву з документами в обласне відділення, він може дати доручення іншому правонаступнику зробити це за нього.

При зміні  місця проживання одержувач в обов’язковому порядку повинний подати до обласного відділення Фонду інформацію про нове місце проживання. Необхідно повідомляти про зміну проживання також у випадку переїзду на тривалий час  без зміни реєстрації.

02.09.2004 року набули чинності прийняті Бундестагом зміни до Закону ФРН “Про заснування Федерального фонду “Пам’ять, відповідальність і майбутнє”, якими передбачено, що жертви нацизму або їх правонаступники мають можливість скористатися своїм правом на одержання виплати лише до 30.09.2006 року. Особливі правонаступники повинні   пам’ятати про 6-місячний термін для подання заяви після смерті жертви нацизму під час процедури виплати 35%.

Після 30.09.2006 року  виплати коштів німецькою стороною остаточно припиняються, і право на одержання виплати втрачається безповоротно. Лише при досить особливих обставинах цей термін може бути в окремих випадках подовжений до 31.12.06р.

Жертви нацизму, які використовувалися на примусових роботах нацистським режимом на території Австрії, одержали виплати за рахунок коштів Австрійського фонду «Примирення, мир і співробітництво». Кошти одержали 42 514 чол. на загальну суму  84 649 407 євро. Ці виплати повністю завершено. В Україні за рахунок залишку коштів Австрійського Фонду впроваджується ряд медико-соціальних проектів. Колишнім жертвам рабської та примусової праці націонал-соціалізму, які під час Другої світової війни перебували на примусових роботах на території сучасної Австрії і отримали добровільні виплати за рахунок коштів Фонду примирення Республіки Австрія через УНФ «Взаєморозуміння і примирення», а також колишнім в’язням концтабору «Маутхаузен» здійснюються хірургічні операції в медичних закладах України. Вже здійснено 174 операції на органах зору,  9 – на органах кишково-шлункового тракту, 13 урологічних операцій, на органах серцево-судинної системи – 2,  сечостатевої системи – 3.Здійснено обстеження та реабілітація пацієнтів з порушенням органів слуху (слухопротезування)  – 412 особам.

Громадянам із зазначеного кола осіб, якщо вони потребують якоїсь із згаданих операцій, необхідно терміново подати до обласного (регіонального) відділення Фонду медичну довідку про необхідність здійснення операції. Проект планується закінчити до грудня поточного року, невикористані кошти будуть повернуті на рахунок Австрійського Фонду.

Оплата усіх без винятку операцій здійснюється австрійською стороною за безготівковим розрахунком як цільовий платіж. Видача заявникам готівкових коштів замість медичних послуг проектом не передбачена. У квітні  2005 року надано  одноразову фінансову допомогу на вирішення термінових медико-соціальних проблем жертвам рабської та примусової праці націонал-соціалізму, які під час Другої світової війни перебували на примусових роботах на території сучасної Австрії і колишнім в’язням концтабору «Маутхаузен» – в розмірі до 200 євро.

За листопад 2004 – квітень 2005 р. оздоровлено у санаторно-курортних закладах  понад 2000 громадянин України, які відбували примусові роботи на території сучасної Австрії. В даний час проект знаходиться у стадії завершення. Австрійською стороною затверджений список з 78 осіб на здійснення ортопедичних операцій , в тому числі,  ендопротезування суглобів. Операції будуть здійснюватись висококваліфікованим медичним персоналом , в тому числі буде залучений професорський склад. Пацієнтам будуть здійснені обстеження та діагностика на найсучаснішому обладнанні, оперативне лікування та ефективна післяопераційна реабілітація. Дві операції вже здійснені.

Жертвам нацизму із зазначеного кола осіб, які потребують ендопротезування суглобів, для того , щоб пройти необхідне лікування, необхідно терміново звернутись до обласних відділень Фонду, маючи при собі медичний висновок про необхідність здійснення даного виду лікування.

Усі медико-соціальні проекти поширюються тільки на осіб – жертв рабської і примусової праці, для їх спадкоємців  права на отримання цих послуг не передбачено.

З 2000 року Фондом здійснюються гуманітарні проекти.

Магістратами міст Мюнхен, Дармштадт, Гільден, Гальберштадт, Дюльмен, Ройтлінген, Констанц, Бензгайм, Зенден, Леверкузен, Фрайбург, Ксантен, Марбург, Гарзевінкель та багатьох інших була надана фінансова гуманітарна допомога колишнім примусовим працівникам з України, які відбували примусові роботи на території цих міст.

Спільно з містом Мюнхен був здійснений  перший медичний проект. Було  закуплено 400 стандартних медичних наборів першої допомоги для колишніх примусових працівників з Київської області – саме з сільської місцевості, тому що сільські мешканці були найгірше забезпечені. Подібні проекти здійснено з містом Льонне, округом Везель та містом Дінслакен.

Магістрати багатьох німецьких міст через УНФ «Взаєморозуміння і примирення» запрошували колишніх примусових працівників, які провели свою юність в неволі у цих містах, у гості. Поїздки до Білефельду, Бітігхайм-Біссінгену, Ольденбургу, Вольде, Оснабрюку, Лібенау, Дюссельдорфу та інших гостинних німецьких міст справили незабутнє враження на наших літніх земляків. Невеличке містечко Дітцинген, земля Баден-Вюртемберг, звернулося із запрошенням до усіх живих примусових працівників, які працювали у цьому місті. Їх виявилося близько тридцяти, але у першу поїздку з них змогли поїхати тільки десятеро…  Поїздка була багатою на враження. Неоднозначне сприйняття таких груп у німецькому суспільстві, дискусії, що передували цим приїздам, інтерес ЗМІ до українців ще раз переконало у необхідності цих зустрічей на рівні простих людських взаємин – саме безпосереднє спілкування, розповіді очевидців, слова пробачення та прощення дають можливість зняти напругу, що досі певною мірою існує між нашими народами, усунути сталі стереотипи.

На 2005 рік плануються програми відвідин таких німецьких міст, як Ерфурт, Бохум, Герстхофен, Люнебург, Бонн, Бюдельсдорф.

Берлінська спілка «Kontakte – Контакти» з 1991 року активно займається пострадянським простором. На початку виплат вони допомагали людям, які не мали документальних підтверджень про перебування на примусових роботах, отримати довідки про достовірність їхніх спогадів (ці довідки врешті прийняв німецький  Федеральний Фонд «Пам’ять, відповідальність і майбутнє»). Потім допомагали людям, які не підпадали під дію закону ФРН про Фонд як військовополонені або мали дуже  трагічні долі, пов‘язані з депортацією чи періодом окупації.

«Контакти» впроваджують  проект Марини Шубарт, яка збирає кошти і сама роздає допомогу колишнім примусовим працівникам, і акцію «Громадянська солідарність» – виплати допомоги військовополоненим, яки здійснюються через Фонд. Основу цього проекту заклали депутати Бундестагу ФРН, які пожертвували свій одноденний заробіток для цієї діяльності. Усього в Україні отримали гуманітарні виплати близько 700  колишніх військовополонених. Прийом документів продовжується.

22 квітня поточного року Фондом спільно із документальним театром «ОСТ-Арбайтер» з Берліна до Міжнародного дня визволення в’язнів фашистських концтаборів в Києві був презентований театральний спектакль під назвою «Балерина за колючим дротом», у постановці  Марини Шубарт і Наталії Бондар. В основу сценічної постановки  покладено реальну долю радянської балерини Алли Ракитянської з Дніпропетровська. Таких спектаклів, за долями різних людей, театр має декілька.

Наступна вистава відбудеться у Києві 25 травня 2005 р.

Проведений Фондом Всеукраїнський конкурс рефератів учнів середніх навчальних закладів з нагоди відзначення 60-річчя Дня Перемоги над фашизмом дав у підсумку, окрім просвітницького та виховного значення, ще й цінний історичний матеріал: авторами робіт зібрано понад 1000 спогадів постраждалих від нацизму в різних куточках України. Перші премії у розмірі 500 євро в еквіваленті вибороли: у номінації «індивідуальна робота» – Іовчев Володимира, учень 9-В класу НКВ «Загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. – гімназії» м.Велика Михайлівка Одеської обл., реферат «Гортаючи сторінки історії (Гросулівщина в період Великої вітчизняної війни)»; у номінації «колективна робота»  – Макаренко Назарій Володимирович, учень 10-А класу Олександрівського ліцею, та Гарштя Євген Іванович, студент 45-Ф групи Первомайського вищого медичного училища,  з смт Олександрівка Вознесенського Миколаївської області, реферат «Цей біль у серці не вщухає…»

 Фондом здійснено також ряд видавничих проектів