Доценко (Масич) Марія (1923 – 2013)

Марія народилась у 1923 р. у селі Ображіївка. Після семи класів сільської школи продовжила навчання в училищі та працювала лаборантом на Шосткинській фабриці кіноплівки №6, згодом – у друкарні газети «Зоря».

Улітку 1942 р. була примусово вивезена на роботу до Німеччини. Потрапила на пороховий завод фірми «Айбіа» поблизу сіл Штаєрберг та Лібенау. До травня 1945 р. працювала різальницею пороху на пресі.

Після визволення табору, Марію зі Штайєрберга перевезли до Магдебурга, в радянську зону окупації. З травня по листопад 1945 р. вона працювала на демонтажі німецького військового заводу, обладнання якого вивезли до СРСР. На цій роботі вона познайомилася з майбутнім чоловіком, який також був примусовим працівником у Штайєрберзі й пізніше прибув до Магдебурга.

Після повернення на батьківщину, родина жила у селі Собічево, де організували швейну майстерню. Пізніше Марія працювала у лісництві та у школі прибиральницею. У 1964 р. подружжя переїхало до Шостки і збудувало власну хату. Марія пропрацювала 27 років у дитячому садку № 4 пралею.